Z narozeninového dortu 750

18.03.2013 07:14

 

Slaví-li pomyslné narozeniny město – není to jeden den, protože život městský v porovnání s tím lidským trvá výrazně déle. Město Kroměříž se v takovém „narozeninovém“ roce právě nachází a s letopočtem 2013 spojilo i úctyhodnou číslovku 750. Ano, architektonická perla v srdci Moravy si právě připomíná 750 let trvání města.

 

Ohlédnutí je to vskutku historické, protože dnešní podoba města v sobě pouť staletími nezapře. Středověký odkaz ukrytý ve zdech současné barokní podoby zámku okem zahlédnou nelze, ale esprit dalších období města ucítíte na každém kroku.

Šťastná Kroměříž dostala do vínku jedinečnou výsadu – být městem reprezentačním. Díky péči biskupů a později olomouckých arcibiskupů se pomalu proměňovala ve výstavní barokní rezidenci. Arcibiskupský zámek, unikátní zahrady Květná a Podzámecká jsou kroměřížské architektonické poklady, které získaly ocenění i ve světovém měřítku – zápisem na Seznam kulturního dědictví UNESCO.

 

Prostor města však skýtá mnohem více. Právě takovou Kroměříž představí letní sezóna 2013 – připraven je program, který oživí obrazy z historie či představí velké osobnosti kulturního a společenského života. Květnové Středověké slavnosti /18. 5./ odstartují proud nevšedních příležitostí pro všechny, kteří chtějí Kroměříž poznat blíže a hravěji. Zážitky podpoří také nabídka Muzea Kroměřížska a dalších galerií, protože zajímavých dokladů vývoje města se dochovalo nemálo: obrazy, fotografie i filmové záběry dokáží současného diváka přenést autenticky do historie. Ale nebude chybět ani akční podívaná – Podzámecká zahrada se vrátí zpět do 17. století a dobytí Kroměříže Švédy /12., 13. 7./ se odehraje před očima obyvatel a návštěvníků znovu. Kdo dává přednost zvučnému jménu Amadeus, také si přijde na své. Bude se vzpomínat nejen na natáčení oscarového trháku režiséra Formana, Mozart by hudebně naladěné Kroměříži rozuměl i dnes.

 

Pomyslný díl z kroměřížského narozeninového dortu se 750-ti svíčkami si během letní turistické sezóny mohou „ukrojit“ všichni. Rodiny s dětmi určitě nadchne Hledání pokladu biskupa Bruna a získají tak dárek v podobě vlastnoručně vyražené unikátní památeční mince. Nebo by vás lákalo nechat se provést nekrásnějšími zákoutími města biskupskými many v kostýmech, kteří přímo před vámi rozehrají nejednu šarvátku či souboj s meči a kordy?

I taková překvapení město Kroměříž v 750. roce svého trvání chystá. Přijeďte na kulturní slavnostní hostinu a vyberte si podle svého z bohaté programové nabídky.

Vždyť Kroměříž slaví a vy jste srdečně zváni!